Petr Šimčák: „Udržitelní“ a sociálně odpovědní jsou dnes všichni. Záleží ale na přístupu

„V rámci investiční společnosti potřebujete novinky jen občas. Příliš mnoho novinek signalizuje problém s kvalitou,“ říká Petr Šimčák, nový ředitel úseku investic Amundi v České republice. Jak vnímá svou novou pozici? A jak může reagovat na výstřelky typu GameStop správce portfolia?

Nastoupil jste na novou pozici šéfa investic Amundi v České republice. Co vedlo k této změně?

Náš dosavadní šéf investic Stefano Pregnolato se po 20 letech vrací domů do Itálie. A já jsem přijal nabídku nastoupit na jeho místo.

Co bude vaším hlavním úkolem na nové pozici?

Pro mě je to sice nová role, ale rovnice investiční výkonnosti je stále stejná. To není nic nového pod sluncem. Výkonnost rovná se talent, štěstí a riziko krát trh minus náklady. Do této rovnice se vejde všechno, včetně inovací a změn plynoucích například z nulových úroků či rozvoje sociálních sítí

Role ředitele je vytvořit takové podmínky, aby portfolio manažeři mohli co nejlépe dělat svou práci. Kromě podpory našich portfolio manažerů budu mít na starosti také naše fondy. Jde o to mít takové portfolio, které dává smysl pro klienty a pro distributory. Největší výzvou našeho investičního prostředí jsou nyní nulové úrokové sazby.

Konzervativní investor citlivý na krátkodobé kolísání hodnoty prakticky nemá do čeho investovat. Pokud chce investovat bez rizika s kladným úrokem, tak nemá na trhu žádný vhodný nástroj. Dříve byla kladná reálná bezriziková úroková míra součástí rovnice, dnes máme na trhu dluhopisů v rovnici jako základ bezúrokové riziko. Diverzifikované portfolio 50 % bonitní dluhopisy, 50 % akcie je dnes v podstatě jen poloviční akciové portfolio. Diverzifikační benefit je minimální, takže hledáte alternativy a dostáváte se do kreditních rizik, tedy vysokoúročených (high yield) dluhopisů a státních bondů rozvíjejících se ekonomik (Emerging Markets).

Některé společnostzi předpokládají, že klvůli zvýšené inflaci budou v následujích 10 letech muset tradiční alokaci mezi akcie a dluhopisy obohatit o reálná aktiva – nemovitosti, infrastrukturní projekty, komodity a dluhopisovou složku té „tradiční alokace“ budou tvořit ze dvou třetin dluhopisy Emerging Markets a high yield dluhopisy, tedy dluhopisy se spekulativním ratingem. Ptám se,co je na tom tradičního? To je „tradiční“ posledních pár let, ale před dvaceti lety byla tato alokace alternativní, protože tradiční byl mix státních dluhopisů a akcií.

V neposlední řadě jsou nulové úroky klíčové nejen pro konzervativní investory z hlediska výnosu, ale i pro ocenění akcií. Budoucnost akciového trhu i krátkodobé volatility v řádu desítek procent je do značné míry ovlivněna politikou nulových úrokových sazeb. Vidíme to v posledních měsících. Zvýšení úrokových sazeb jen pár desetin procenta vedlo k výrazným výkyvům cen v řádu vysokých jednotek procent.

A jsou i další výzvy, jako jsou nové „bezpoplatkové“ platformy umožňující obchodování s fragmenty akcií i pro drobné investory, kteří se mohou díky sociálním sítím sdružit do velké silné skupiny, jak jsme viděli na Redditu a RobinHoodu nebo u akcií a opcí na GameStop a dalších. To všechno jsou parametry ovlivňující investiční rovnici a na to musíte reagovat.

Čtěte na Poradci-sobě.cz

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..