Nemovitosti i vybavení domácností jsou náchylné podléhat mnoha vlivům. Kromě běžného působení opotřebení a neposedných dětí i živelným. I proti nim je vhodné se pojistit. Rozumíte ale správně pojmům v pojistných podmínkách? Není oheň jako oheň a není voda jako voda!
Pojišťovny podle sdělení České asociace pojišťoven vyplatily za uplynulých 15 let pojistná plnění v objemu 90 mld. Kč jen za škody způsobené živelní událostí. ČAP ale již neuvádí, kolik pojišťovny nevyplatily, protože lidé byli špatně pojištěni. A takových není málo.
„Bohužel živelní katastrofy odkrývají i chyby, jež klienti při sjednání pojištění dělají. Nejčastější z nich je podpojištěnost majetku, které se ukazuje jako problém zejména u zastaralých pojistných smluv,“ uvádí Marcela Kotyrová, manažerka pro komunikaci a vzdělávání ČAP.
Mít pojištěný majetek za pár korun není vždy výhra. Dalo by se to přirovnat k přesvědčení mnoha lidí, že když mají uzavřené penzijní připojištění, budou na důchod dostatečně zajištěni. Rizik „levné“ pojistné smlouvy může být celá řada – od nízké pojistné částky, přes úzké krytí rizik, po devalvujících výluk z pojištění. V případě pojistné události spláče špatně pojištěný nad výdělkem (tedy, nad pojistném plnění).
Čtěte na Hypoindex.cz