Pojištění vkladů klesá… kvůli koruně

Vklady v bankách a družstevních záložnách jsou pojištěné. Posilující koruna ovšem může nadělat střadatelům vrásky. Od uvolnění kurzu koruny je pojištěno již přibližně o 85 tis. Kč méně… a bude hůř.

Pojištění vkladů má za cíl především zabránit panice střadatelů a runům na banky. Dostane-li se jedna banka do potíží, mohou lidé začít panikařit a vybírat peníze i z dalších bank. Pokud ale mají jistotu, že své peníze dostanou, má šanci se banka či celý bankovní systém zotavit. Příkladem je poslední finanční krize po pádu banky Lehman Brothers. Tehdy Evropská unie rozhodla o navýšení pojištění – a nervózní davy uklidnila.

Po ukončení kurzového závazku ovšem pojištění významně klesá. Zákon výši náhrady vkladu v případě krachu banky či družstevní záložny uvádí v eurech – a koruna vůči euru posiluje. Stále jsou sice vklady pojištěny ze 100 % na 100 tis. EUR, v českých korunách je to ale od konce intervencí ČNB to znamená přibližně o 85 tis. Kč méně. Pojištění vkladů se aktuálně vztahuje na 2,62 mil. Kč místo dřívějších 2,7 mil. Kč.

Graf 1: Vývoj pojištění vkladů v roce 2017

Vývoj pojištění vkladů v roce 2017 v českých korunách (CZK)

Zdroj: Vlastní zpracování z kurzů vyhlašovaných Českou národní bankou

Čtěte na Investujeme.cz

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..