Politické riziko: Hrozba pro investice

Investice do rozvíjejících se zemí slibují vyšší výnosy než investice do rozvinutých zemí. Jedním z důvodů je politické riziko, které si investoři nechávají zaplatit. Ovšem pro politické riziko nemusíme chodit daleko. Je všude.

Jedna z ukázek, kam vede politické riziko a důsledky jeho realizace, je k vidění např. v oblíbené turistické destinaci Masa Alam v Egyptě. Jedná se o oblast na pomezí pouště a Rudého moře plného vodního života s jistotou, že dovolená neproprší. Tato oblast zažila nebývalý růst a developerský rozvoj. Pak přišla revoluce, pád prezidenta Mubaraka a nástup extrémistického Muslimského bratrstva v roce 2011 k moci. Výsledek? Překotný úprk investorů, kteří za sebou zanechali skelety rozestavěných hotelů a resortů.

V roce 2014 sice došlo k dalšímu převratu, který pro změnu svrhl Muslimské bratrstvo prosazující tvrdý příklon k muslimské víře, a od té doby je hlavní vládnoucí mocností v zemi egyptská armáda. K demokracii má Egypt ještě dlouhou cestu, ale přinejmenším je armáda schopná zajistit rozumnou míru bezpečnosti. Investoři se přesto zpět nevrátili a betonové skelety jak z post apokalyptických filmů jen zanáší pouštní písek a prach.

Čtěte na Investujeme.cz

Napsat komentář

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.