Poradenský trh se bude konsolidovat…

Tvrdá čísla hovoří jasně: Finančně poradenský trh se dále štěpí. Přesto jsou představitelé významných finančně poradenských společností přesvědčeni, že ke konsolidaci dojde. Vyplývá to z diskuse na FINfest EFPA.

Finančně poradenský trh se podle dat z registrů České národní banky (ČNB) zpracovaných společností EMA data spíše dále tříští a ke konsolidaci nedochází. Firmy s tržním podílem pod 3 % tvoří 47,4 % trhu. Fragmentace dokonce roste. „Ke konsolidaci dochází, i když to v těch číslech není vidět,“ je přesvědčen Mojmír Urbánek, ředitel broker poolu SAB servis.

Graf 1: Fragmentace finančně poradenského trhu

Poradenský trh - konsolidaceZdroj: EMA data

Jednoznačně se ale snižuje počet finančních poradců v oboru. Není to přitom jen „vyčištěním“ databáze ČNB, kdy nová regulace znamenala vyřazením „mrtvých duší“. „Trend ukazuje zvyšování profesionality finančních poradců. Když poradce nedělá určitý výkon, tak ho firmy propustí, což je důležité pro kvalitu,“ říká Vilém Podliska, generální ředitel a předseda představenstva Broker Consulting, a dodává: „Lidí v pojišťovnictví bude ještě ubývat. Za to si mohou pojišťovny samy – nejprve regulací provizí a pak IDD.“

Čtěte na Poradci-sobě.cz

Napsat komentář

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.