Pracující cizinci do Česka

Ministr Škromach chce pustit do České republiky za prací cizince z východních zemí. Pracovní povolení obdrželo již několik set lidí i s rodinami, a přibudou další. Zaplní Bulhaři, Ukrajinci a jiní mezery na trhu práce, nebo vytlačí české zaměstnance nižšími mzdami?

Ministr práce a sociálních věcí Zdeněk Škromach uvedl do pohybu „experiment“, při kterém si mají občané České republiky zvykat na příliv zahraničních pracovníků. Projekt nevzešel z jeho pera, ale byl připravován již řadu let před Škromachovým nástupem do funkce současným premiérem Vladimírem Špidlou.

Berou nám cizinci práci?

Příliv cizinců bývá veřejností často vnímán negativně. Výjimkou nebývají názory „oni nám berou práci“ a „kvůli nim máme nižší mzdy“, ústící až v národnostní nesnášenlivost. Přitom ke konci roku 2001 (novější údaje bohužel zatím nejsou k dispozici) v České republice pracovalo jen 167 652 osob ze zahraničí, z nichž navíc 64 tisíc podnikalo na živnostenský list. Ve srovnání s celkovým počtem pracujících 4 694 048 (v tom 628 tis. OSVČ je zanedbatelný – necelých 3,6 % pracovní síly).

Čtěte na Měšec.cz

Leave a Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..