Proč je nutná reforma veřejných financí

Ze všech stran slýcháme, že je reforma veřejných financí nevyhnutelná. Mnohem méně se ale mluví o důvodech, proč tomu tak je. Je reforma skutečně nezbytně nutná? A co je příčinou zbídačeného stavu veřejných účtů?

Veřejné účty, tj. účty státního rozpočtu, měst a obcí a územně samosprávných celků, jsou v takovém stavu, že bez důkladné reformy mohou přivést českou ekonomiku do krize, pokud tedy současný stav ještě za krizový nepovažujeme. Příčiny, které vedou k nutnosti radikální reformy veřejných financí, shrnulo Ministerstvo financí v důvodové zprávě ke koaliční koncepci reformy. A čísla, která uvádí, jsou alarmující.

Podíl mandatorních výdajů, tedy výdajů, které jsou vládě nařízeny zákonem, přesáhl dlouhodobě 80 % z celkových výdajů státního rozpočtu. Přitom ještě v roce 1995 tvořily „pouhých“ 67,8 %, tedy i tak více než 2/3 koláče státních peněz. Přitom čím vyšší jsou mandatorní výdaje, tím menší prostor má stát pro financování důležitých projektů, jako jsou výstavba dálnic, rozvoj státem poskytovaných služeb (zejména investice do školství, zdravotnictví apod.) a jiné vládou podporované aktivity.

Čtěte na Měšec.cz

Leave a Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..