Šalamounské snížení příspěvku stavebního spoření: Zdaníme ho!

Způsob „snížení“ státního příspěvku na stavební spoření předložený Vládou je vskutku brilantní. Příspěvek neklesne. Bude jen zdaněn novou 50% daní. Zároveň se zdaní i úroky z vkladů. Stát tak chce ušetřit 6,5 mld. Kč. Ušetří ale mnohem víc. A co stavební spořitelny?

Vláda ČR musí šetřit. V rozpočtu zeje díra velikosti ropné skvrny v Mexickém zálivu a je třeba vyčistit zbytečné výdaje. „Já se přiznám, že to je krok, kterému tleskám a dělám ho rád,“ reagoval v České televizi ministr financí Miroslav Kalousek na premiérův výrok, že snížení podpory koalice netleská a nedělá ho ráda.

Najít způsob, jak státní příspěvek snížit, nebylo zdaleka jednoduché. Pokud by došlo ke snížení pouze pro nové smlouvy, nedosáhlo by se potřebného efektu úspory výdajů. Spíše naopak. Pokud by se státní příspěvek snížil pro všechny smlouvy, mohlo by k tomu dojít až od roku 2011, ale za rok 2010 by se v příštím roce vydala plná suma, cca 13 mld. Kč. Aktuální řešení připomíná rozsudek biblického krále Šalamouna ve „sporu dvou matek“[1].

Čtěte na Hypoindex.cz

Leave a Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..