Saurabh Sharma: Voda a odpad ochrání vaše portfolio

Společensky odpovědné investice získávají na stále větším významu. Mohou ale ochránit portfolio před kritickými propady? A proč je voda a odpadové hospodářství perspektivní investicí? Odpovídá Saurabh Sharma, Associate Investment Director, Fidelity International.

Zabýváte se „environmentálně a společensky odpovědnými investicemi“ (ESG). Je tato oblast investování schopná ochránit portfolio před hlubokými propady, nebo nezáleží na tom, zda společnost působí společensky odpovědně, či nikoli, a je ovlivněna propadem trhů stejnou měrou?

Někdy trhy hodně kolísají, jak to vidíme v současné době. A to ať investor investuje prostřednictvím sociálně odpovědných fondů, nebo jiných. V takovýchto obdobích nelze trh porazit. Když trhy padají, padáte s nimi.

Pro dlouhodobého investora je ale zásadní otázka, zda investovat do široce rozloženého portfolia podle trhu, nebo zda se soustředit na sociálně odpovědné investice či na ESG fondy. Pokud v dlouhém období zanedbáváte environmentální a sociální otázky řízení společnosti, cena vašich akcií bude negativně ovlivněna. Tomu se snažíme vyhnout důkladným hodnocením ESG otázek při všech našich investicích v rámci fondů Fidelity. Naši portfoliomanažeři musí brát tyto otázky při výběru akcií do portfolií v potaz.

V krátkém období na tom nezáleží, protože na trhu je šum. Ale v dlouhém období je to skutečně významné.

Je již k dispozici statistická evidence toho, že společensky odpovědné společnosti či fondy v dlouhém období dosahují vyššího zhodnocení než ostatní?

Jednoznačně. Již řada výzkumů potvrdila, že je dobré brát ESG velmi vážně.

Podívejte se na to např. na úroveň akcií ropné těžební společnosti, která má únik ropy do oceánu. To je ekologická otázka. Ale je zde zásadní riziko, které se okamžitě promítá do cen akcií. Řada finančních institucí měla v minulosti problém s řízením. A tyto finanční instituce také zaznamenaly jeho dopad na cenu akcií.

Když budete mít problém v otázkách ESG, pocítíte dopad zejména při poklesu. Ale naopak, pokud máte tyto otázky ošetřené a aktivně tyto oblasti řídíte, máte příležitost při růstu, kdy cena akcií při růstu trhu toto zohledňuje. Proto také máme rodinu udržitelných fondů, které se striktně řídí kritérii ESG vedle fundamentálních faktorů.

Čtěte na Poradci-sobě.cz

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..