Státní podpora hypoték: Stanete se nevolníky banky!

Chcete státní podporu hypoték pro mladé? Ano, jistě něco ušetříte. Pak se ale stanete nevolníky banky a o státní příspěvek se s ní rozdělíte. Nevěříte? Změnit banku znamená přijít o státní dotaci.

Úrokové sazby hypoték za loňský rok překročily hranici 5 %. To je signál k zahájení poskytování státní dotace hypoték pro mladé do 36 let ve výši 1 procentního bodu. Na státní příspěvek má nárok každý, kdo splní podmínky dané nařízením vlády – zejména věk do 36 let, nesmí vlastnit jinou než kupovanou nemovitost určenou k bydlení a musí čerpat hypotéku na koupi bytu či rodinného domu s jedním bytem. A zde je zakopané jádro „nevolnictví“.

Státní příspěvek je poskytován nejdéle po dobu 10 let. Ovšem za celou tuto dobu nesmí dojít k refinancování původní hypotéky. Pokud by k refinancování došlo, již se nejedná o „hypotéku na koupi bytu nebo rodinného domu s jedním bytem“, ale o „hypotéku na refinancování hypotéky“ – a na tu se podle nařízení vlády č. 249/2002 dotace již nevztahují. To má pro mladé čerpající hypotéku s dotací několik zásadních důsledků.

Čtěte na Hypoindex.cz

Vyšlo též na Aktuálně.cz a iDnes.cz

Leave a Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..