Tomáš Pardubický: Zásoba bytů k prodeji se sníží

Developeři jsou první linií, kterou ohrožuje horší přístup k bankovním úvěrům. Odkládají nové projekty a mnohdy přistupují ke snižování cen. Jak se bude trh s byty a developerské projekty vyvíjet dál? V rozhovoru odpovídá Tomáš Pardubický, generální ředitel společnosti FINEP Holding.

Současná situace na finančních trzích komplikuje získávání úvěrových zdrojů, které nejvíce pociťují právě developeři. Jak se projevuje ve společnosti FINEP?

Omezený přístup k úvěrovým zdrojům není fenoménem developerů. Finanční krize, která vyústila v dočasnou nedůvěru na mezibankovním trhu a tak zásadně omezila likviditu bank, donutila banky zpomalit tempo poskytování nových úvěrů. Z pohledu developera je tak velmi těžké zahájit nový projekt, na druhou stranu výstavba s domluveným financováním od banky pokračuje standardně.

Jaký je konkrétní efekt pro nás? Přípravu a spuštění nových projektů zpomalíme, zejména v oblasti středního cenového segmentu. Zásoba bytů k prodeji se na trhu sníží, odhaduji, že v roce 2010 bude k dispozici zhruba pětina až čtvrtina bytových jednotek ve srovnání s letoškem. V relativním měřítku přibudou především luxusní projekty, jež jsou na současné výkyvy méně citlivé.

Čtěte na Hypoindex.cz

Leave a Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..