V zákonech a jejich výkladu vládne chaos. Odečítáte úroky z úvěru na bydlení od základu daně? Tak se vás dotýká. Podle současné úpravy a výkladu ministerstva financí můžete refinancovat úvěr jen jednou. Na konci tulenu ale již prosvítá světlo!
Když jsme koncem března upozornili na „drobnou chybku“ v zákoně o daních z příjmů, která znemožňuje uplatnění daňových úlev při čerpání úvěru na vlastní bydlení a o které „nevěděly ani některé banky“, ozývaly se nedůvěřivé hlasy čtenářů:
- „Uvedené důvody jsou nesmyslné… prostě je zřejmé, že hypotéka byla použita na financování bytových potřeb, i kdyby byla přefinancována 30x… Snadno doložitelná skutečnost…“
- „Rozhodně souhlasím, druhé refinancování stále přímo souvisí se zajištěním bytových potřeb.“
- „Podobný výklad zákona mi připadá hooodně extenzivní a mimo rámec obsahu nad formou…“
- „Zkusil už takto 2x refinancovanou hypotéku někdo uplatnit v praxi na finančním úřadě? Podle mne by s tím problém nebyl, primárním cílem jsou pořád bytové účely. Rozhodující je smysl zákona, ne takto omezující (zužující) doslovný výklad.“
- „Připadá mi to jako naprostý nesmysl. A chtěl bych redakci požádat o doložení tohto názorů nějakou autorizovanou osobou – buď z finančního úřadu, nebo z ministerstva financí. Proč by měl být rozdíl mezi 1. a 2. nebo dalším refinancováním, to vážně nechápu. Navíc pokud je refinancování uzavřeno formou sjednání nového hypotečního úvěru, pak se podle mě jede za se od začátku. Samotný pojem „refinancování“ je podle mě úplně zcestný, protože se jedná o hypoteční úvěr na bydlení jako takový, nebo ne?“
Zdroj: Názory k článku na Aktuálně.cz.
Vyjádření ministerstva financí ovšem potvrdilo naše závěry: „Úroky z úvěru použité na splacení úvěru, kterým bylo refinancováno splacení původního úvěru, již odečitatelné nejsou.“ (Radek Ležatka, komunikace MF ČR).
Čtěte na Hypoindex.cz