Výhled na rok 2009… co nás čeká a (snad) mine

Nastávající rok 2009 bude z pohledu hospodářské krize přelomovým. Některé analýzy hovoří o rychlém zažehnání potíží a rozjezdu světové ekonomiky do druhé poloviny roku, jiné o prohlubujících se problémech s vrcholem až o rok později. A co čeká čtenáře Investujeme.cz?

Světová ekonomika s otazníky

Před malou chvílí zakončil svou vládu rok 2008 a o žezlo se přihlásil nový rok 2009. Jak se mu asi povede? Zdědil akciové trhy na polovičních hodnotách oproti roku 2007, který předával uplynulému roku kyselé jablko ještě zabalené do sladkého cukrového obalu. Pro nadcházející rok se skloňují ve všech pádech slova „recese“, „krize“, „deprese“ a vzpomíná se na 30. léta minulého století.

Odhady pro rok 2009 ve svém modusu nejsou optimistické. Naprostá většina analytiků, kteří ještě před rokem hlásali o krátkodobé korekci před dalším nekončícím růstem, převlékla kabát a oznamuje předzvěst světové hospodářské recese. Zatím svět drží Čína, ale i ta má zpomalit – podle domácích ekonomů i na 0 – 4% růst. Zahraniční jsou optimističtější – čekají zpomalení jen na 7 %. Je to optimismus, nebo spíš zbožné přání?

Čtěte na Investujeme.cz

Leave a Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..