Výnosy transformovaných fondů 2017: Propadák pod tlakem nízkých sazeb

Transformované fondy svým účastníkům v loňském roce v průměru reálně prodělaly 1,9 %. Důvodem jsou nízké úrokové sazby a rozhýbaná inflace na úrovni 2,5 %. Který transformovaný fond prodělal nejméně?

Transformované fondy doplňkového penzijního spoření jsou nástupcem dřívějších penzijních fondů. A od nich si nesou i své prokletí – povinnost připisovat každoroční nezáporné zhodnocení. Většina národa, která zůstává stále v transformovaných fondech, povinnost nedosahovat nominální ztráty považuje za klad. Není to tak. Kvůli této zákonné povinnosti penzijní společnosti musí investovat příliš konzervativně. A to při rostoucí inflaci vede k významným reálným ztrátám.

Průměrné zhodnocení transformovaných fondů za rok 2017 dosáhlo 0,6 %. O rok dříve fondy zhodnotily vklady účastníků o 0,8 %. Vedle poklesu zhodnocení ovšem došlo též k růstu míry inflace. A tak zatímco v roce 2016 penzijní společnosti připsaly reálné zhodnocení 0,1 %, v loňském roce vlivem nárůstu inflace na 2,5 % prodělaly celých 1,9 %. A výhled není příznivý ani do dalších let.

Čtěte na Investujeme.cz

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..