Zajištěné fondy – výnos bez rizika?

Výnosy termínovaných vkladů a spořících účtů často nepokryjí ani inflaci, podílové fondy jsou buď rizikové, nebo s malým výnosem. Jistým řešením jsou zajištěné podílové fondy, které nabízejí jak nízké riziko, tak možnost vysokého výnosu. Co jsou zač a kdo je nabízí?

Zatímco termínovaný vklad a spořící účet jsou ze zákona pojištěny (v případě úpadku banky dostane vkladatel zpět 90 % vkladů až do výše 25 tisíc euro), u podílových fondů toto neplatí. Navíc kromě rizika úpadku investiční společnosti, která fond spravuje, je třeba počítat i s rizikem tržním – tedy s tím, že se fondu nepovede tak dobře, jak očekával.

Podílové fondy mají různé riziko (a samozřejmě očekávaný výnos) jednak podle instrumentů, do kterých investují (nástroje peněžního trhu, dluhopisy, podílové listy jiných fondů, burzovní indexy, akcie), jednak podle regionu, do kterého investují (např. investice do evropských akcií je považována za bezpečnější – méně rizikovou – než investice do akcií např. v Jihoafrické republice). Při rozhodování o výběru fondu by měla stát právě tato rizika v první řadě vedle očekávaných výnosů.

Čtěte na Měšec.cz

Leave a Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..