V bankách zaplatíte opravdu za všechno – za vedení účtu, za platební styk, za platební karty, za zrušení účtu… Většina poplatků má své opodstatnění v reálných nákladech (např. platební styk), část má sloužit v konkurenčním boji (např. rušení trvalých příkazů, rušení účtu). Banky však účtují i poplatky, které postrádají oba výše uvedené smysly – poplatky za přijetí peněz na účet.
Lze pochopit celkem snadno, proč se banky brání odlivu peněz do konkurenčních ústavů. Proč se ale brání i přílivu peněz, lze vysvětlit poněkud obtížněji. Jedno z vysvětlení, které mne napadá, ale jistě nebude pravdivé, je, že klient peníze na účet tak jako tak dostat musí, proč by si banka trochu nepřilepšila. Vždyť jen málokdo se bude při volbě banky rozhodovat podle poplatku za připsání peněz na účet.
Peníze lze vložit buď v hotovosti, nebo, což je častější, bezhotovostním převodem. Tak přibývá na účtu měsíční mzda a jiné příjmy, převádí se hotovost z jiných účtů stejné osoby a vyrovnávají se účty mezi lidmi – pokud nejsou placeny „cash“ (v hotovosti).
Čtěte na Měšec.cz