Zdeněk Dvořák: Kupujeme stabilní a ziskové firmy

Na českém trhu vznikl nový fond kvalifikovaných investorů. Zaměřuje se na investice do reálné ekonomiky. „Budeme se zabývat nákupem zejména majoritních podílů ve výrobních společnostech,“ říká Zdeněk Dvořák, předseda správní rady Advantage Fund, v rozhovoru pro Investujeme.cz. Co fond nabízí svým investorům?

Zakládáte nový fond kvalifikovaných investorů Advantage Fund. Na jaké investice se chcete zaměřit?

Advantage Fund je prvním fondem v České republice, který se zaměřuje na reálnou ekonomiku. To znamená, že se budeme zabývat nákupem zejména majoritních podílů ve výrobních společnostech nebo ve společnostech poskytujících přidanou hmotnou hodnotu.

Primárně se orientujeme na čtyři investiční oblasti: automatizace a robotizace, nástrojařské strojírenství a výroba jednoúčelových sofistikovaných strojů, smart energetika, kde nám ale nejde o výrobu zdrojové energie, ale spíše o řešení úspor energie a její efektivní využijí, jako jsou například výměníky, kogenerátory, rekuperační jednotky apod. A čtvrtou oblastí jsou příležitosti, které přináší výrobní průmysl, jako je např. plastikařina.

Fond se chová jako dlouhodobý strategický investor. Nejsme finanční investor. Naším cílem je koupit zisková aktiva, přičemž považujeme za ziskové společnosti s EBITDA marží 10 % a více. Firma musí existovat alespoň 10 let, musí mít vyřešený funkční obchod a v jejím profilu musí být patrná konkurenční výhoda.

Jak velký objem majetku aktuálně spravujete?

Fond je nově etablovaný na trh. Úvodní hodnotu cílíme na 750 mil. Kč, přičemž jsou připraveny další investice, které mohou toto rozvíjet. Jsme ve fázi úpisu kapitálu. Jako fond kvalifikovaných investorů přijímáme investice v objemu 3,5 mil. Kč a více.

Soustředíme se na velké úpisy, aby to bylo spojeno s aktivní koupí konkrétní společnosti. Z tohoto důvodu máme připravený určitý počet společností, které chceme koupit, aby upsaný kapitál neležel ladem na účtu. Vedle velkých investorů máme i malé investory, kteří s námi chtějí investovat, ale ty částky jsou poměrně menší a pohybují se v intervalu 5 až 10 mil. Kč. Jejich zapojení budeme realizovat spolu s velkým úpisem a zapojením do společnosti tak, aby se peníze začaly zhodnocovat.

Čtěte na Investujeme.cz

Napsat komentář

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.