Žralok (jako) na talíři

Zdržel jsem se u hladiny déle než ostatní. Můj průvodce řešil nějaký technický problém na výstroji, a tak jsem se nehnal bezhlavě za skupinou, ale počkal jsem na něj. Klesali jsme podél korálových útesů a v tom jsem ho spatřil…

Wobbegong shark ležel v hloubce 10 metrů na tvrdém korálu jako na talíři. Místo příboru jsem si ale připravil fotoaparát a přiblížil se ke žralokovi na dosah ruky. Díval jsem se odpočívajícímu žralokovi přímo do tlamy obrostlé prehistorickými volány, on sledoval můj objektiv.

Očividně jsem ho rušil. Zatímco při jiných příležitostech je tento žralok velmi klidný a potápěčů si vůbec nevšímá, nyní se po každém blesknutí blesků ošil. Pořídil jsem tedy jen tři snímky a nervózní dvoumetrové stvoření nechal dál odpočívat.

Obrázek 1: Wobbegong shark

Ponor byl výjimečný nejen wobegongem servírovaným na talíři. Na písčitém dně ležel grey reef shark. Nebyl daleko. Ale ani nebyl tak blízko, abych ho mohl úspěšně vyfotit. Vydal jsem se za ním s průvodcem v zádech. Snaha byla ale marná. Dvakrát jsem se pokusil přiblížit na dosah svého rybího oka, dvakrát se vznešeně vznesl a odplul do šeré dálky.

Obrázek 2: Grey reef shark

Zklamání z nezachyceného žraloka mi vykompenzoval jiný žralok. Tentokrát opět wobbegong, ale navzdory odpolední hodině nikoli ležící, spící, nýbrž plující. Vynořil se přímo před námi, obeplul nás ve vzdálenosti vhodné pro pozorování, ale opět nikoli pro rybí oko, a pokračoval vstříc korálům, které jsme zanechali za zády.

Byl jsem sám se svým průvodcem. Domluva nebyla složitá. Otočili jsme se a vydali se žraloka pronásledovat. Doufal jsem, že zpomalí, otočí se, či si najde vhodnou kořist a bude se zabývat rybolovem. Věděl jsem, že šance je minimální. Žralok se vzdaloval pomalými ladnými pohyby, kterým nemohl v rychlosti konkurovat sebevětší výdej vzduchu. Wobbegong zmizel za útesem a my se pomalu vydali k hladině.

Žraloci jsou v Raja Ampat hojní. Nebývalo tomu tak vždy. Podle vyprávění zakladatele základny Kri Eco ještě před deseti lety představovalo setkání se žralokem vzácnou příležitost. Dnes, díky zákazu rybolovu výbušninami a kyanidem, je přilákala hojnost potravy. A setkat se s nimi lze téměř při každém ponoru.

Při jednom ponoru jsem měl dokonce možnost pozorovat pět žraloků čtyř různých druhů: wobbegong shark, white tip shark, black tip shark a grey reef shark.

Tip: Nejkrásnější zážitky se žraloky jsem beztak zažil o rok dříve, viz Potápění se žraloky v Raja Ampat

One thought on “Žralok (jako) na talíři

  1. Žralok Wobbegong je opravdu zajímavé stvoření. Když jsem ho poprvé viděl, také v Raja Ampat, vůbec jsme nechápal, co mi průvodce ukazuje, nebyl jsme schopen pod vodou pochopit, že se jedná o žraloka 🙂 Ležel velmi podobně jako na této super fotce. S průvodcem jsme si to vysvětlili až na hladině a na dalších ponorech jsem Wobbegonga viděl opakovaně. Jojo, vody Raja Ampat jsou na život a ryby opravdu bohaté.

Napsat komentář

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.