Zrušení daňových výhod hypoték ovlivní lidi… trh ne

Ministr financí Miroslava Kalousek navrhl zrušit daňové zvýhodnění úvěrů na bydlení. Stát tím ušetří 3 mld. Kč. Vyšší výdaje by naopak měli „majitelé“ hypoték a úvěrů ze stavebního spoření. O kolik se prodraží splácení úvěru? A jak by opatření dopadlo na hypoteční trh?

Je tomu přibližně rok, kdy „stát otočil ve prospěch občanů“ a sjednotil výklad podmínek odpočtu úroků zaplacených za úvěr na bydlení od základu daně z příjmů. Podle jednotného výkladu mohou úroky od základu daně z příjmů uplatňovat všichni daňoví poplatníci bez ohledu na to, kolikrát hypotéku refinancovali. Jeden rok. A dnes je na pořadu dne diskuse na téma zrušení možnosti odpočtu jako celku.

Odpočet úroků z úvěrů na bydlení (nejčastěji hypoteční úvěr nebo úvěr od stavební spořitelny) má za cíl zvýšit motivaci občanů k zajištění vlastního bydlení. Od základu daně může nyní domácnost odečíst až 300 tis. Kč zaplacených v daňovém roce na úrocích, což při 15% sazbě daně znamená roční úsporu až 45 tis. Kč. Na tu ale většina daňových poplatníků nedosáhne. Při 5% sazbě daně by museli čerpat úvěr (bez splácení jistiny) ve výši 6 mil. Kč, což není částka, kterou by „běžná domácnost“ od banky získala. Úspory v řádu desetitisíců korun ročně ale nejsou výjimkou.

Čtěte na Hypoindex.cz

Leave a Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..