Hlavní tahoun loňského hypotečního trhu? Refinancování!

Hypotéky se uzavírají nové a staré se splácí. Loni banky poskytly hypotéky na bydlení občanům za téměř 120 mld. Kč. O tolik víc ale rozhodně nedlužíme! Přírůstek objemu nesplacené jistiny je výrazně nižší.

Lidé si hypotéku vezmou, a pak ji splácí. Pokud by se neobjevila jediná nová hypotéka, celkový objem nesplacené jistiny by pomalu klesal. To se pochopitelně neděje – noví a noví lidé čerpají nové hypotéky na nové bydlení a splácení starších hypoték probíhá výrazně pomaleji. Ostatně, nejčastěji si je lidé berou na 20 až 30 let a splácení v rámci anuitní splátky roste postupně. V prvních letech jde většina splátky na úhradu úroků.

V loňském roce bylo podle dat Fincentrum Hypoindexu poskytnuto nových hypoték za téměř 120 mld. Kč. Asi není s podivem, že nárůst nesplacených jistin hypoték není tak vysoký. A ani počet hypoték se nerozrostl o více než 70 tisíc nově uzavřených. Důvod je jednoduchý: Lidé si stále častěji berou hypotéku na splacení jiné hypotéky. Důsledkem toho je, že nové obchody nepřinášejí růst objemu nesplacených hypoték, ale pouze přelévání klientů z banky do banky.

Čtěte na Hypoindex.cz

Napsat komentář