Jak stavební spořitelny poskytují úvěry

Hlavním a jediným smyslem stavebního spoření je poskytovat levné a především cenově stabilní úvěry na bydlení. Jak se daří jednotlivým stavebním spořitelnám úvěry poskytovat? A jak se projevily změny ve státní podpoře stavebního spoření?

Smyslem stavebního spoření není nabízet výhodný spořicí produkt. To je jen nástrojem k získání finančních prostředků pro poskytování úvěrů. Dlouhodobost stavebního spoření umožňuje stavebním spořitelnám snadněji řídit příliv a odliv finančních prostředků se stabilní cenou a díky tomu mohou poskytovat úvěry se stálou úrokovou sazbou.

Státní příspěvek ve stavebním spoření hraje jedinou roli: Lákat ke spoření klienty. Nemusí čerpat úvěr, naopak, kdyby každý klient stavební spořitelny úvěr požadoval, systém by se zpomalil a zablokoval – na řádný úvěr ze stavebního spoření by tak lidé čekali neúměrně dlouho. Státní příspěvek umožňuje stavebním spořitelnám nabízet nižší úrokovou sazbu z vkladů, než by klienti požadovali za stejných podmínek bez ní. A nízká úroková sazba z vkladů znamená nízkou úrokovou sazbu z úvěrů.

Čtěte na Hypoindex.cz

Napsat komentář

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.