Katastru nemovitostí příliš nedůvěřujte!

Kupujete dům či byt? Pak se jistě zajímáte o jeho právní stav v katastru nemovitostí. Ani čerstvý výpis z katastru vás ale nemusí ochránit před potížemi. Katastr navíc od příštího roku zdražuje. A s novým občanským zákoníkem se otočí jeho fungování úplně naruby.

Kdo by nechtěl mít jistotu, že kupovaný dům nebo byt patří skutečně tomu, kdo se za majitele vydává? A tak snad každý kupující zamíří do katastru nemovitostí, aby si stav věcí ověřil. Jenže… v katastru napsané jméno a další náležitosti ověřující totožnost vlastníka nemovitosti ještě zdaleka neznamená, že onen nemovitost skutečně vlastní!

Katastr nemovitostí při zápisu vkladu kontroluje právní náležitosti smluv a dalších nezbytných podaných formulářů a příslušenství (např. také nabývací titul prodávajícího). Zejména při tvorbě smluv podomácku se stává, že první pokus zápisu je neúspěšný a smluvní dokumentaci je třeba předělat k obrazu úřadu. Co ale katastr již nezkoumá, jsou další skutečnosti. Například jestli je za nemovitost řádně zaplaceno.

Čtěte na Hypoindex.cz

Napsat komentář

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.