Katastru nemovitostí příliš nedůvěřujte!

Kupujete dům či byt? Pak se jistě zajímáte o jeho právní stav v katastru nemovitostí. Ani čerstvý výpis z katastru vás ale nemusí ochránit před potížemi. Katastr navíc od příštího roku zdražuje. A s novým občanským zákoníkem se otočí jeho fungování úplně naruby.

Kdo by nechtěl mít jistotu, že kupovaný dům nebo byt patří skutečně tomu, kdo se za majitele vydává? A tak snad každý kupující zamíří do katastru nemovitostí, aby si stav věcí ověřil. Jenže… v katastru napsané jméno a další náležitosti ověřující totožnost vlastníka nemovitosti ještě zdaleka neznamená, že onen nemovitost skutečně vlastní!

Katastr nemovitostí při zápisu vkladu kontroluje právní náležitosti smluv a dalších nezbytných podaných formulářů a příslušenství (např. také nabývací titul prodávajícího). Zejména při tvorbě smluv podomácku se stává, že první pokus zápisu je neúspěšný a smluvní dokumentaci je třeba předělat k obrazu úřadu. Co ale katastr již nezkoumá, jsou další skutečnosti. Například jestli je za nemovitost řádně zaplaceno.

Čtěte na Hypoindex.cz

Napsat komentář