Komu se vyplatí 2. pilíř? Všem!

Množí se výpočty, pro koho je 2. pilíř penzijní reformy vhodný a komu se naopak nevyplatí. Výpočty jsou to zpravidla velmi přesné… ovšem z velmi nepřesných čísel. A konec konců na nich ani tak nezáleží. Fondový pilíř penzijního systému se vyplatí všem. Bez rozdílu.

Viděl jsem již mnoho výpočtů výhodnosti či nevýhodnosti 2. (fondového) pilíře penzijního systému. Výsledky se lišily – a mnohdy dost významně. V tom problém nevidím. Dejte mi pár čísel a spočítám vám, co budu chtít. Potíž je právě v oněch číslech. Vyplatí se fondový pilíř za 40 let, nebo se nevyplatí? A komu? Na to současná matematika nedokáže odpovědět.

Nejčastější výsledky propočtů ukazují, že se fondový pilíř vyplatí lidem s vyšším příjmem, a nevyplatí se lidem s příjmem nižším. Jak velká je skupina, které se fondový systém nevyplatí, záleží na nastavení mnoha parametrů – od míry inflace, přes zhodnocení, zadání či nezadání valorizace penzí podle růstu mezd, po poplatky za správu fondů… a všechna tato čísla jsou ani ne odhady, jen … čísla vycucaná z prstu.

Čtěte na ČeskéReformy.cz

Vyšlo též na Investujeme.cz a Našepeníze.cz

Napsat komentář