Záhada úrokových sazeb: Hypotéky vs. státní dluhopisy

Úrokové sazby si začínají s lidmi pohrávat. Nezkrotně rostoucí sazby státních dluhopisů ohrožují stát, banky i ekonomiku. A mezitím hypoteční sazby nezadržitelně míří střemhlav k novým rekordům. Odpůrci eura si přitom mohou trhat vlasy.

Minulý sváteční týden byl plný překvapení. Investoři se opět soustředili na předlužené státy a pohrávali si s nebezpečnou 7% hranicí, za níž se Itálie pomalu ale jistě řítí do dluhové propasti. Naopak podle nejnovějších čísel Fincentrum Hypoindexu úroky z hypotečních úvěrů v Česku střemhlavým pádem atakují rekordní minima.

Investoři bedlivě sledují vývoj výnosů dluhopisů evropských zemí. Řecko je již za zenitem a nepomohou mu před krachem už ani bohové Olympu, zato Itálie bojuje o přežití, seč to jde. A ono to moc nejde. Když už to pro Itálii vypadalo pozitivně po Berlusconiho demisi a výběru Maria Montiho na pozici premiéra, což se projevilo poklesem výnosů italských dluhopisů až pod 7% hranici, vrtkavé trhy si usmyslely, že Itálii tak lacino nepustí. Italské dluhopisy se prodávaly v úterý s výnosem i 7,25 %.

Čtěte na Investujeme.cz

Napsat komentář