Bankovní účet: Zadarmo, nebo za peníze?

Diskuse týkající se bank se točí kolem jediného námětu: Peníze. Banky jich mají hodně – vždyť je vybírají od svých klientů. A hodně jich půjčují. Za to jim náleží odměna v podobě úroku. Banky chtějí ale peněz víc. Chtějí je i za to, že my, jejich klienti, jim půjčujeme.

Přijde-li vám na účet výplata, jsou to peníze, které banka může půjčit dál. Přesto zjistíte, že místo toho, aby vám banka zaplatila za to, že jste jí peníze půjčili, ještě si od vás několik korun strhne: Za položky, za vedení účtu, za internetové bankovnictví, za platební kartu… a za spoustu dalších služeb. Úroky na běžných účtech jsou často spíše výsměchem. Jak jinak nazvat 0,01 %?

Ovšem běžný účet není určený k tvorbě úspor. Ano, mít na něm uloženu „bezpečnostní rezervu“ či prostředky na běžné výdaje je v pořádku. Lze to srovnat s hotovostí v peněžence – také ji nikdo nezhodnocuje a jen je okousávána inflací. Pracovat s běžným účtem jako se slamníkem a nechávat na něm peníze ležet je přinejmenším nehospodárnost. K tomu slouží jiné produkty.

Běžný účet slouží především k platebnímu styku. Banka nám nabízí možnost pohodlně provádět a inkasovat platby – a za to si nechává platit. Nikoli za to, že jí půjčíme. Banky jsou soukromé společnosti, a jako takové je jejich podstatou a základní snahou maximalizovat zisk. Podnikají ale dlouhodobě, a tak potřebují získat a udržet důvěru klientů ne jen letos, ale i příští rok a v příštím desetiletí. A banky se musí hodně otáčet, aby přízeň svých klientů získaly. A tak, stejně jako společnosti z jiných oborů, některé volí strategii levných služeb, jiné vysoké kvality a další se snaží najít vhodný kompromis. Konkurence tlačí na všechny.

Řada klientů si stěžuje, že jsou ty či ony bankovní služby drahé… Ano, možná (a u některých bank zcela jistě) jsou. Ovšem změnit banku a najít levnější variantu se rozhodne již málokdo. A že lze získat standardní služby platebního styku včetně platební karty a internetového bankovnictví zdarma? Ano, ale… vždycky se najde nějaký důvod.

A tak banky svorně drží poplatky výše, než by mohly, protože když je sníží, o moc více klientů nezískají, a když je rafinovaně zvýší, možná se k nim klienti ještě pohrnou…

Psáno pro E15

Leave a Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..