Chcete investovat? Začněte finančním plánem

„Kam bych měl investovat?“ zní častý dotaz, který dostávám nejen já. Má odpověď je vždy stejná: „Kdy budeš peníze potřebovat?“ A pak začíná sáhodlouhá diskuse.

Na rady „kam investovat“ se mě příbuzní a známí ptají od doby, kdy jsem začal studovat ekonomii na vysoké škole. V té době jsem o investicích nic nevěděl a ani jsem ještě netušil, že většina ekonomických studijních oborů své studenty na investování vůbec nepřipraví. Je dobré znát ekonomickou teorii, ovšem zpravidla chybí propojovací můstek mezi ní a jejím praktickým využitím. Dokonce ani předmět „Finance podniku“, se kterým jsem se setkal při svém doktorském studiu na VŠE, kterým jsem prošel z pozice cvičícího a který – a to především – učí studenty určit finanční zdraví podniku, nemá onen malý krůček k propojení k investicím. A přitom je to tak blízko.

Jednoduchá poučka „kam investovat“ neexistuje. Když se mě dnes někdo zeptá, kam by měl investovat, odpovídám otázkou: „Kdy budeš peníze potřebovat?“ Nejčastější odpověď, kterou na tuto otázku dostávám, je: „Nevím.“ Bez přesnější odpovědi ovšem není možné poradit vůbec nic. Pokud tazatel neví, jestli peníze bude potřebovat za rok, nebo za 10 let, pak nelze efektivně nic doporučit.

Čtěte na Investujeme.cz

Napsat komentář

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.