Daně v České republice: Nejvíce vzrostla daň z nabytí

Bez výběru daní nemůže existovat žádný stát. Daně jsou z tohoto pohledu nezbytné. Jak se vyvíjely daně vybírané v České republice? Nejvíce narostla daň z nabytí, mezi nejvýznamnější příjmy rozpočtu ale stále nepatří.

Stát má celou řadu nezpochybnitelných funkcí. V prvé řadě zajišťuje vnější i vnitřní bezpečnost, dává pravidla soužití občanů a ve větší či menší míře se stará o obyvatele po celý život. To vše není zadarmo. Je to zaplaceno z daní. A daně jsou vybírány z kapes občanů. I proto jsou tak vášnivé politické debaty o zvýšení výdajů na to či ono – ony výdaje musí být nějak zaplaceny.

Historicky nejlépe se vybírají nemovitostní daně. Zatímco příjem lze přesunout či zamlčet a zboží či služba může být prodána bez povinného zaznamenání v systému EET, nemovitost přesunout ani zatajit nelze. V dnešní době ale nemovitostní daně hrají stále menší roli. Např. v roce 2018 dosáhly veškeré výdaje státního rozpočtu 1 400 974 393 000 Kč (1,4 bil. Kč), příjmy z daní z nemovitostí nevynesly ani 25 mld. Kč (cca 1,8 % z výdajů).

Graf 1: Zdroje příjmů státního rozpočtu v roce 2018

Daně v České republice - příjmy státního rozpočtu za rok 2018

Zdroj: StátníPokladna.cz

Čtěte na Hypoindex.cz

Napsat komentář

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.