Daniel Římal: Investorům garantuji zhodnocení vlastními penězi

„Pokud nevydělám peníze, které jsem investorům slíbil, tak jejich zhodnocení půjde z mých peněz,“ říká Daniel Římal, majitel Československého nemovitostního fondu. Na jaké realitní investice se fond zaměřuje?

Založil jste fond kvalifikovaných investorů Československý nemovitostní fond (ČSNF). Na jaké nemovitosti se soustředíte?

Většina nemovitostních fondů je mnohem větších než my, co se týče objemu spravovaných prostředků. A peníze musí  rozinvestovat. Většinou kupují administrativní budovy, obchodní centra nebo skladovací prostory v řádu miliard korun. Jejich výnos se pak pohybuje kolem 3 až 5 %, přičemž 5 % je spíše ojedinělé.

Touto cestou jsem jít nechtěl. Jednak jsem neměl takový objem aktiv, ale také máme jinou strategii. Mým cílem je zaměřovat se na nemovitosti pro rodiny a zároveň něco, co na trhu nabízí vyšší výnosy,  co je i více hmatatelné pro naše investory.

A co vydělává?

Našim cílem je výstavba rodinných domů a bytových domů do 4 pater. Ty jsme schopni stavět se středně velkými společnostmi. Celý proces je rychlejší a efektivnější. I investoři se s tím dokáží mnohem lépe ztotožnit.

Horizont návratnosti u kancelářských budov je tak 15 až 20 let. U menších nákupních center v menších městech, např. ve Žďáru nad Sázavou nebo v Jihlavě, může být přibližně 10 let. Ale ne v Praze při cenách pražských pozemků.

My při výstavbě máme návratnost kapitálu do 2 let. Vyhýbáme se Praze, protože získávání stavebního povolení v Praze trvá klidně 7 až 10 let.

Čtěte na Hypoindex.cz

Napsat komentář

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.