Hans-Joerg Naumer: Měnová politika bude ještě expanzivnější… bohužel

Centrální banky podporují ekonomiku expanzivní měnovou politikou. „Expanzivní politika centrálních bank bude ještě více expanzivní,“ říká Hans-Joerg Naumer, Head of Global Capital Markets & Thematic Research Allianz Global Investors. A proč se nechce vzdát hotovosti?

Centrální banky již zahájily podporu ekonomik dodáváním likvidity na trhy. Jak vnímáte současné kroky hlavních světových centrálních bank?

Kroky centrálních bank se budou rozšiřovat. Bank of Japan, Peoples Bank of China a další měly expanzivní měnovou politiku již několik posledních let. Nikdy se nedostaly s měnovou politikou do neutrálního teritoria.

I Fed, který v loňském roce sazby zvýšil, je v letošním začal opět snižovat, má velmi expanzivní měnovou politiku. Jeho sazby by měly být o 1,5 procentního bodu výše, aby byl v neutrálním pásmu.

Rozvahy centrálních bank jsou také hodně expanzivní. Stále je příliš mnoho dluhopisů v jejich aktivech. Např. Evropská centrální banka právě ukončila své kvantitativní uvolňování, ale již přemýšlí o novém balíčku kvantitativního uvolňování. Doufám, že k tomu nedojde, ale nelze to vyloučit.

Expanzivní politika centrálních bank bude ještě více expanzivní.

Expanzivní měnová politika zpravidla vede k vyšší inflaci. Ale po letech expanzivní měnové politiky nedošlo k signifikantnímu růstu inflace. Může se inflace projevit najednou se zpožděním?

To je, čeho se obávám. Inflace může být po určitý čas odložena. Cenová stabilita je věcí důvěry. Jestliže lidé nebudou důvěřovat centrálním bankám, budou očekávat vyšší růst cen. A ceny porostou.

Jsou ale další indikátory vedle inflace. Podívejme se třeba na inflaci cen aktiv. Rizikové přirážky na dluhopisovém trhu jsou velmi nízké a ocenění dluhopisů je příliš vysoké. Inflace je zřetelně vidět na peněžním trhu, ale také na akciovém trhu.

Akciové trhy jsou bohatě oceněny a nesmíme zapomínat ani na realitní trh. Německá Bundesbank publikovala článek, v němž uvádí, že na německém realitním trhu je cenová bublina. To je další indikace, že máme inflaci cen aktiv.

Expanzivní měnová politika nemusí znamenat, že lidé budou více spotřebovávat. Lidé si mohou např. říci, že očekávaná délka života je stále stejná, musí si naspořit na důchod, a protože úroky jsou nízké, dluhopisy mají záporné výnosy, musí spořit více.

Čtěte na Investujeme.cz

Napsat komentář

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.