Daniel Římal: Připravovaný stavební zákon nic nevyřeší

„Od ledna mám mít stavební povolení, ale nemám ho, protože ho stavební úřad nestíhá vydat,“ uzavírá Daniel Římal, developer a majitel Československého realitního fondu, důvody, proč nový stavební zákon stavební řízení nezrychlí.

Proč stavební řízení před vydáním stavebního povolení trvá tak dlouho?

V Praze stavební řízení trvá déle než jinde, protože je zde velká konkurence. Stačí jakákoliv námitka a stavební úřad jednání posune klidně o dva roky.

Stavební úřady jsou často kritizovány za protahování řízení o stavebním povolení. Jakou váhu má řekněme liknavost stavebních úřadů ve srovnání s tím, co popisujete – konkurent či nespokojený občan si založí občanské sdružení a protahuje stavební řízení?

Dle mého názoru jsou v tom stavební úřady nevinně. Jsou to shromažďovači dat, kteří sbírají papíry od všech dotčených orgánů. Zaměstnanec stavebního úřadu s tím nemá možnost něco udělat. Pokud jsou všechna stanoviska kladná, tak vám stavební povolení vydá. Pokud je tam ale někdo, kdo se odvolává, tak musíte problém řešit s příslušným úřadem,  nebo vám to stavební úřad zamítne.

Když stavební úřad nestíhá, tak vám maximálně o pár měsíců protahuje vydání stavebního povolení, ale vy už víte, že ho dostanete.

Celý proces je náročný právě kvůli tomu, že vše musí schválit úřady jako je hygiena, životní prostředí, územní plánování, hasiči, policie… To jsou ta místa, kde mohou drobnosti v návrhu zpomalit vydání.  Standardně to funguje tak, že jim pošlete projekt se žádostí, aby k němu dali své vyjádření.  Tedy závazné stanovisko a proti tomu se ani nemůžete odvolat. Je to  papír, se kterým se stavební úřad vypořádá jedině tak, že vám zamítne stavební povolení. Celé schvalování se pak musí dělat znovu u všech úřadů, to je důvod, proč se to často tak protahuje. A jediné, co můžete dělat proti zamítavému závaznému stanovisku, je znovu se úřadu dotazovat a projekt obměňovat tak, aby se znovu vyjádřil a vyjádřil se jinak.

Čtěte na Hypoindex.cz

Napsat komentář

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.