Desetník: Za vklady v bance dostaneme míň

Od minulého léta banky straší zejména úvěrové klienty, že úrokové sazby porostou. Opak je ale zatím pravdou. Snížení úrokových sazeb čeká ale nejen úvěry, ale také vklady. Mezi tím banky vykazují rostoucí zisky a i levicová vláda plánuje snížení daní z příjmů.

DESETNÍK 51/2005 (24. 1. 2005 – 6. 2. 2005)

Snížení úrokových sazeb – proč to dělá?

Česká národní banka navzdory očekáváním ve čtvrtek 27. ledna 2005 snížila klíčové úrokové sazby, které se zrcadlí v úrokových sazbách úvěrů i vkladů, o 0,25 procentních bodů. Ekonomika dostala šokovou terapii, makroekonomové studenou sprchu, zadlužení občané s dlouhodobými fixacemi úrokových sazeb vztek a drobní střadatelé opět o nějakou tu korunu méně. Ale pěkně popořádku.

Česká národní banka přistoupila ke snížení úrokových sazeb z několika důvodů – silná koruna by dle oficiálních zdrojů mohla ohrozit české exportéry (ovšem obchodní bilance je v nejlepší kondici od počátku devadesátých let) a snížení úrokových sazeb by mělo korunu oslabit. Pravda, koruna sice nejprve poklesla, ale vzápětí začala opět posilovat, a pouhý týden po zásahu ČNB znovu pokořila 2,5leté maximum vůči euru.

Čtěte na Měšec.cz

Leave a Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..