Dušan Šídlo: „Život jako riziko“

Nová kniha Dušana Šídla na první pohled zaujme drobným písmem. Po přečtení prvních stránek si ale čtenář může s čistým svědomím říci: Je to dobrá průprava pro čtení pojistných podmínek. A po přečtení prvních kapitol si čtenář nedovolí uzavřít pojištění bez důkladného studia pojistných smluv s přílohami. Bude vědět, co mu jinak hrozí.

Při čtení knihy Dušana Šídla „Život jako riziko aneb Zásady pojišťování životních rizik“ se mi na mysl neustále drala stále a táž myšlenka: „Tuto knihu by si měl povinně přečíst každý začínající pojišťovací zprostředkovatel předtím, než uzavře svou první pojistnou smlouvu.“ Zjistil by mimo jiné, že

  • nejlevnější pojištění je nejlevnější z nějakého důvodu. A rozhodně tím důvodem není altruismus pojišťovny. Každá pojišťovna chce vydělávat – a levné produkty, byť nazvané stejně jako jiné dražší, často poskytují nižší pojistnou ochranu.
  • uzavírat levné úrazové pojištění místo drahého pojištění invalidity z jakýchkoli příčin není rozhodně dobrá volba pro klienta. Dušan Šídlo v knize nepřednáší pouze planá tvrzení, ale veškeré pravděpodobnosti dokládá na dostupných statistikách úrazovosti, přiznaných invalidních důchodů a mnoha dalších.
  • rizika, která jsou nejvíce vidět, jako kupříkladu úrazy při automobilových nehodách, jsou sice vidět nejčastěji, ale nejčastější rozhodně nejsou. Proto kupříkladu nemá vyšší pojistná částka pro úrazy způsobené automobilovou nehodou jiný význam než marketingový – lidé denně vídají ve „zpravodajství“ bulvární záběry automobilových nehod, proto se raději pojistí, bude-li dopravní nehoda „zvýhodněna“ vyšším krytím.
  • naprostá většina pojištění souvisejících s životním pojištěním jsou zbytečná a slouží opět spíše jako lákadla na klienty. Jedním z takových je pojištění ztráty zaměstnání, které je drahé, se spoustou výluk a poskytuje nízké plnění.

Čtěte na Investujeme.cz

One thought on “Dušan Šídlo: „Život jako riziko“

Leave a Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..