Marta Slažanská: Nový zákon o ochraně spotřebitele spotřebitelům neprospěje

O tom, co bude v praxi znamenat novela zákona o ochraně spotřebitele pro zákazníky leasingových společností, jsme hovořili s Martou Slažanskou, produktovou manažerkou ČSOB Leasing. Prospěje nový zákon spotřebitelům? Nebo jim naopak uškodí?

Novela bude platit od 1. ledna 2011. Co zákon pokrývá a na jaké financování se vztahuje?

Zákon pokrývá běžné pořízení věci formou financování spotřebitele, ať již od bankovní nebo nebankovní společnosti. Zjednodušeně řečeno – jakmile je cílem nebo jen pro zákazníka-spotřebitele garantovanou možností financování předmět vlastnit, pak, s výjimkou hypoték, je zákazník kryt tímto zákonem. V praxi je to tedy každý účelový úvěr, finanční leasing ať s povinností, nebo opcí koupě. Zákonu nepodléhají jen běžná zapůjčení, a tedy ani operativní leasingy bez možnosti odkoupit vozidlo po skončení jeho pronájmu.

Cílem novely je spotřebitele chránit, ale nebude na druhé straně zvyšovat administrativní zátěž – a to právě na straně spotřebitele?

Novela má dobrý úmysl i cíl, ale snaha informovat zákazníka o všem vede k takovému nárůstu administrativy a počtu dokumentů, že zákazník bude zaskočen jejich množstvím. Dokumentace by se jistě uplatnila jako učebnice pro finanční gramotnost do škol, ale běžný spotřebitel se v ní pravděpodobně ztratí. Jen předsmluvní informace zaberou například tři A4 plus náležité vysvětlení, které je na další straně A4.

Čtěte na Investujeme.cz

Leave a Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..