Erhard Radatz: Sledovat jen udržitelnost nestačí

Obecné očekávání je, že ESG společnosti nabízejí defenzivnější portfolio, a tedy vaše riziko by mělo být nižší,“ říká Erhard Radatz, senior portfolio manager Invesco, a dodává: „Minulý rok to ale bylo opačně.“ Proč? A jak přistoupit k ESG strategiím?

ESG fondy a akciové společnosti, které se řadí mezi ESG, v loňském roce ztratily více, než kolik činil průměr trhu. Jak je možné, že tyto společnosti, které věnují pozornost ekologii, sociálním otázkám i zodpovědnému řízení společnosti, mají horší výsledky na trhu než ty, které se těmito principy neřídí?

To je zajímavá otázka. Obecné očekávání je, že ESG společnosti nabízejí defenzivnější portfolio, a tedy vaše riziko by mělo být nižší. A při poklesu trhu by tak mělo být ESG portfolio lepší než trh. Minulý rok to ale bylo opačně. ESG portfolio bylo horší než trh. To překvapilo mnoho investorů.

Když se podíváte na ESG strategie, z faktorové perspektivy. Co tato portfolia ovlivňuje? Jsou to standardní vlastnosti cených papírů, které vysvětlují část rizikového a výnosového profilu. Např. to, že se jedná o akcie, je faktor sám o sobě. Ale jsou tam i další faktory, jako momentum, tedy vítězové, kteří budou i nadále vítězi, a poražení, kteří budou i nadále vykazovat horší výsledky.

Nebyly ESG strategie v předešlých obdobích vítězi? Podle faktoru momentum by tak neměly být poražené…

Nyní nehovořím konkrétně o ESG strategiích, ale obecně o faktoru momentum.

Dalšími faktory je hodnota (value), čili v základu nakupování levných cenných papírů, což je také důležité k překonání trhu. Musíte kupovat, když jsou akcie levné, a prodávat, když jsou drahé. To říká hodnotový faktor. Např. akcie, které mají nízké P/E ratio.

Čtěte na Poradci-sobě.cz

Leave a Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..