Hans-Joerg Naumer: Obchodní válka je o politickém a technologickém vlivu

Obchodní válka mezi USA a Čínou hned tak neskončí. „Je to o politice a o prvenství v technologiích. Spojené státy se snaží vyvážit globální a politické ambice Číny,“ říká Hans-Joerg Naumer, Head of Global Capital Markets & Thematic Research Allianz Global Investors. A jak dopadne Brexit?

Jste šéfem ekonomického výzkumu v Allianz Global Investors. Jaké hlavní témata vidíte v současné světové ekonomice?

Máme několik hlavních témat. Nejvýznamnějšími z nich je geopolitika – např. světový obchod a současný obchodní konflikt či Brexit. Vedle globální politiky je to měnová politika a samozřejmě ekonomický růst, pro nás Evropany důležitý v v eurozóně, Velké Británii a samozřejmě v Číně.

Všechna témata jsou navíc propojena navzájem. Např. obchodní konflikt má již dopad na růstová čísla. A ve stejné době centrální bankéři hledají nástroje jak omezit dopad obchodní války.

Obchodní válka neskončí…

Tato témata jsou velmi široká. Např. obchodní válka mezi USA a Čínou. Jak můžete dělat jakékoli predikce, když vývoj závisí především na tom, co Donald Trump napíše na svůj Twitter?

Predikce jsou v této oblasti skutečně složité. Často se výsledek zdá být pouhou shodou náhod. Ale pod linkou je zřejmé, že obchodní konflikt není to, jak vypadá na první pohled. Jeho vývoj může vypadat náhodně, ale rozhodně není.

Od počátku obchodního konfliktu je v něm podlinková agenda. Našim investorům říkám: Buďte připraveni na to, že obchodní konflikt tu bude delší dobu. Investoři zpravidla odpovídají: Dobře, řekněte nám, kdy bude konec, jak dlouho potrvá a jak velký dopad bude mít. A nebo se Donald Trump se Si Ťin-pchingem domluví, budou nejlepší přátelé, potřesou si rukou a vše bude urovnáno.

Ne, o tom to není. Jsem si jistý, že obchodní konflikt tu zůstane. Je to víc než jen obchodní konflikt. Není to jen o nevyrovnané obchodní bilanci. A je to víc než předvolební kampaň, která právě začala ve Spojených státech. Je to o politice a o prvenství v technologiích. Spojené státy se snaží vyvážit globální a politické ambice Číny.

Mohou si potřást rukama, mohou se prohlašovat nejlepšími přáteli, ale pak se vynoří další téma.

Čtěte na Investujeme.cz

Napsat komentář

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.