Hypotéka 2019: Budoucnost hypoték? Digitalizace

Hypoteční trh prochází významnými změnami. Zpřísňující regulace – nastavení parametrů LTV, DTI a DSTI i výklad „nákladů souvisejících s mimořádnou splátkou hypotéky“ – dělá vrásky bankám. Mají tak jedinou šanci: Snížit náklady pomocí digitalizace.

V loňském roce došlo k nárůstu poptávky po hypotečních úvěrech v období kolem zavádění nových pravidel DTI a DSTI. Pravidla dopadla více na stavební spořitelny, jejichž trh meziročně v prvních osmi měsících roku poklesl v nových úvěrech o 32 %. Hypoteční banky ztratily „jen“ 18 % a celkově trh financování bydlení ztratil 22 % nových úvěrů. Celkově za rok 2019 odhaduje Jiří Feix, generální ředitel Hypoteční banky, pokles trhu o 21 %. „Propad trhu není z dlouhodobého pohledu žádná tragédie, ale je to významné,“ říká Jiří Feix.

Graf 1: Měsíční vývoj objemu hypotečních úvěrů 1/18 až 8/19

Hypotéka 2019: Měsíční vývoj objemu hypotečních úvěrů

Zdroj: Prezentace Jiřího Feixe na konferenci Hypotéka 2019, Fincentrum Hypoindex

„Při zavedení DTI a DSTI jsme řekli, že omezí trh přibližně o 10 %. Ale nepracujeme s obchodním rokem 2019, ale s delším období a za jinak stejných podmínek. Sledujeme delší období,“ říká Jan Frait, ředitel sekce finanční stability ČNB. Nemá navíc sledovat současné meziroční výkyvy, protože po významném růstu pochopitelně nastává pokles. Nenastane-li recese, tak se hypoteční trh opět zvýší.

Čtěte na Hypoindex.cz

Napsat komentář

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.