Hendrik Meyer: Koupí Maxima Reality se filosofie Bezrealitky.cz nemění

Server Bezrealitky.cz vstoupil 50% podílem do Maxima Reality. Co to znamená pro prodávající, kteří se chtějí vyhnout realitním kancelářím? A jak Bezrealitky.cz ovlivnila pandemie koronaviru? Na tyto a další otázky odpovídá Hendrik Meyer, CEO Bezrealitky s.r.o.

Portál Bezrealitky.cz byl alternativou proti prodeji nemovitosti prostřednictvím realitní kanceláře. To se změnilo s novým realitním zákonem, kdy jste požádali o licenci a stali jste se sami realitní kanceláří. Proč jste k tomuto kroku přistoupili, když jste vystupovali jako inzertní server a ne jako realitní makléř?

Je pravda, že jsme vznikli jako inzertní server, jako alternativa k tomu, jak se nemovitosti prodávaly dřív. Poslední čtyři roky jsme ale postupně rozšiřovali služby, které nabízíme vedle inzerce. Už dlouho nabízíme online nájemní smlouvy, ale také nájemní smlouvy na míru, kupní smlouvy, fotografování, odhad ceny a další služby. Tedy vše tak, aby lidé při prodeji nebo pronájmu museli zvládnout sami jen to, co chtějí zvládnout sami.

Zákon o realitním zprostředkování jsme velmi řešili a aktivně jsme vstupovali do připomínkového procesu. A vítali jsme ho, protože alespoň trochu očistí trh a nastaví základní parametry, jak je to běžné ve světě, aby to nebyla taková divočina.

Považujeme se za alternativu, novou cestu, budoucnost realitního trhu. Tak proč bychom ho zrovna my, kteří jsme za ten zákon lobbovali, neměli i dobrovolně dodržovat? Proto jsme se rozhodli se pojistit a splnit veškeré podmínky zákona. Říkali jsme si, že když to musí dodržet všichni hráči na trhu, tak my, kteří jsme čistí a transparentní, to samozřejmě splníme také.

Ale jako realitní kancelář si nepřijdeme. Zákon ostatně nedefinuje jednotlivé typy realitních služeb, takže naše „zaškatulkování“ je spíše vinou skutečnosti, že nebyly přijaty naše návrhy na zapracování terminologie pro rozdílné typy služeb včetně těch digitálních.

Než jste požádali o licenci, tak podle našich informací některé realitní kanceláře dokonce zvažovaly právní kroky proti vám, protože působíte jako realitní kancelář. Byl i toto jeden z motivů, proč jste požádali o licenci dle realitního zákona?

Tyto informace nemám, tak to ani nemohla být žádná motivace.

I nyní máme právní posudky, že tím, co Bezrealitky.cz dělají, nesplňují činnost realitní kanceláře a nejsme nuceni plnit požadavky zákona. Kromě nového produktu Komfort, který se pochopitelně zbytku služby trochu vymyká, nemáme žádnou odměnu za zprostředkování prodeje nemovitosti.

Člověk si jen koupí inzerci nezávisle na úspěchu transakce, dál si může koupit další služby, jako je focení, kupní smlouva, energetický štítek… Nejsme motivovaní ani hodnocení podle toho, jestli se nějaká transakce uskuteční nebo ne. Prvek zprostředkování za nějakou provizi tam není.

Do doby, než jsme spustili produkt Komfort, jsme nespadli pod realitní zákon. Splnili jsme požadavky zákona zcela dobrovolně, aby si realitní kanceláře nemohly stěžovat, že mají zpřísněné podmínky a my máme volnost a můžeme dělat, co chceme.

Čtěte na Realiťáci-sobě.cz

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..