Špatné doporučení finančního poradce? V Rakousku právě začínají hromadné žaloby klientů AWD. Klienti prý nedostali informace o rizikovosti nákupu akcií Immofinanz a Immoeast. Může se kauza, která na „domácí půdě“ získává na intenzitě, přenést do České republiky?
Immofinanz, Immoeast a jejich prodej
Finanční poradci/zprostředkovatelé nenabízejí jen pojištění, penzijní připojištění, stavební spoření, hypotéky a podílové fondy. Nabízejí také konkrétní akciové investice. A to nejen investiční specialisté, ale i poradci velkých multilevelových finančně poradenských společností. Dostanou nový produkt, který je zpravidla lepší, levnější, výnosnější… a bez rizika. S novým produktem vyráží do terénu a zprostředkovávají.
Akciemi, které se dostaly do rukou finančních poradců, jsou akcie realitních společností Immofinanz a Immoeast. Obě se zabývají developerskou činností, nákupem a správou nemovitostí – tedy oblastí, která byla v počátku tisíciletí pohádkově perspektivní, rostoucí a bezpečnou. Oblastí, která spolu s hypotečním trhem zahájila aktuální celosvětovou ekonomickou recesi. A jako taková je postižena krizí mnohem více než jiné.
Čtěte na Investujeme.cz
A proč AWD v Česku poškození nežalují? Jsme také právním státem a cítí-li se někdo poškozen, může žádat náhradu škody.
To myslíte vážně? Soudit se v Česku, kde jeden případ trvá i deset a více let a za advokátní služby vydáte více než nakonec vysoudíte?
Soudní spory v Česku trvají i kratší dobu, není to tak zlé, jak si myslíte. Navíc, pokud jste v právu a soud to uzná, tak vám žalovaná strana uhradí i náklady soudního sporu (pravda, v tabulkové výši, ale s tím už si váš případný právník poradí).
Já vím moc dobře, jak je to v Česku zlé. Moje přítelkyně se jako majitelka bytu soudila 7 let se svým najemníkem kvůli neplacení nájmu. Prostě zcela banální a jasný případ! Ale soud se místo neplacení nájmu zabýval takovými věcmi, zda byla žalovanému správně doručovaná pošta, když si ji záměrně nevyzvedával, nebo dokonce, zda je vůbec majitelka, i když měla řádou kupní smlouvu a byla zapsána v katastru nemovitosti! Jednou dokonce prohrála právě kvůli tomu, že soud žalovanému špatně doručoval poštu (!!!!) a musela zaplatit soudní náklady. Ano, takový je český kocourkov!
Právničce dávala každý měsíc 10 000,-, ale všechno si stejně musela zjišťovat a zařizovat sama, měla ji jen proto, aby se vůbec u soudu dostala ke slovu. Dokud totiž vedla spor sama bez právního poradenství, soudce ji vždy přerušil s tím, že to, co uvádí, není údajně předmětem sporu, zatímco advokát protistrany mohl blafat o čemkoli. Spor ji stál 100 000,- a nakonec šla na dohodu s tím, že nájemníkovi odpustí dluhy, když se do určitého data vystěhuje. Zpátky nedostala ani korunu.
To je pouze příklad, takových případů je spousta. Zloději a podvodníci mají u nás největší příjmy, vždyť se ředitel AWD chlubí tím, že začínající poradci mají údajně až 200 000,- Kč? Kolik mají potom manažeři nebo on sám? A to vše z peněz, o které svým podvodným poradenstvím okradli nás, co jsme si celý život spořili.
Poradci AWD se v Česku chovali při prodeji akcií Immofinanz úplně stejně jako poradci v Rakousku. Také zde vydávali Immofinanz za podílový fond, lidé neměli tušení, že kupují prachosprosté akcie obchodovatelné na burze. Tvrzení AWD, že situace u nás je údajně jiná, že naši lidé věděli o akciích a byli informováni o riziku, je naprostá lež a svědčí o absolutní nesolidnosti této společnosti. Ovšem Rakousko je na rozdíl od České republiky právním státem, a proto se tito „akcionáři proti své vůli“, jak označuje podvedené investory rakouský svaz na ochranu spotřebitelů, mohou proti takovému jednání bránit.