Hypotéky: V Česku zdražily více než v Evropě!

Hypoteční trh v Evropě byl poznamenán růstem úrokových sazeb. Sazby rostly i v České republice. S koncem loňského roku sazby v Evropě klesaly… ale v Česku nikoli. Jak se vyvíjí úrokové sazby hypoték v Česku v porovnání s Evropou?

Úrokové sazby hypoték v České republice sleduje Fincentrum Hypoindex na měsíční bázi a k dispozici jsou též o něco později data ministerstva pro místní rozvoj či České národní banky. Na evropské úrovni sleduje pohyb úrokových sazeb hypoték European Mortgage Federation (Evropská hypoteční federace). Poslední dostupné údaje jsou za čtvrté čtvrtletí loňského roku. I z nich je ale již patrné, jak se vyvíjely úrokové sazby hypoték v období hypoteční a následné finanční krize.

Tabulka 1: Zkratky států a měny

Zkratka Země Měna
BE Belgie euro
DK Dánsko dánská koruna
DE Německo euro
EE Estonsko estonská koruna
GR Řecko euro
FR Francie euro
ES Španělsko euro
IE Irsko euro
IT Itálie euro
LV Lotyšsko lotyšský lat
LT Litva litevský litas
HU Maďarsko maďarský forint
PL Polsko polský zlotý
PT Portugalsko euro
SE Švédsko švédská koruna
UK Velká Británie britská libra
CZ Česko česká koruna

Evropská data úrokových sazeb hypoték zahrnují 16 států z eurozóny i mimo ni a nezahrnují Českou republiku. U některých států nejsou ale dostupná data až do konce roku 2008. Např. za Maďarsko jsou dostupné úrokové sazby hypoték pouze do konce roku 2007 – poté se začalo zmítat na pokraji krachu ekonomiky.

Čtěte na Hypoindex.cz

Vyšlo též na iDnes.cz

Leave a Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..