Jak předčasně splatit překlenovací úvěr?

Stavební spořitelny nabízejí dva typy úvěrů – řádný a překlenovací. Řádný může klient kdykoli předčasně částečně nebo zcela splatit. Jak je tomu u překlenovacích úvěrů? A kolik mimořádná splátka překlenovacího úvěru bude stát?

Princip překlenovacího úvěru

Na řádný úvěr ze stavebního spoření si klient musí počkat minimálně dva roky, naspořit musí minimálně 35 % cílové částky podle stavební spořitelny a zvoleného tarifu a musí dosáhnout minimální hodnoty hodnotícího čísla, které se počítá pro každou stavební spořitelnu jiným způsobem, ale obecně závisí na délce spoření, výši cílové částky a již naspořených prostředcích. Chce-li klient získat od stavební spořitelny úvěr dříve, musí sáhnout po překlenovacím úvěru (někdy nazývaném též „meziúvěr“).

Překlenovací úvěr může klient získat téměř „ihned“ i bez naspořených vlastních prostředků – a nikdo se neptá ani na aktuální hodnotu hodnotícího čísla. Úvěr je ale o něco dražší než řádný. Klient jednak musí zaplatit poplatek za sjednání úvěru (nejčastěji 1 % z výše úvěru) a také úroková sazba bývá vyšší. Jiný je ale též průběh splácení.

Čtěte na Hypoindex.cz

Vyšlo též v časopise Finmag

Leave a Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..