Jak spořit na stáří?

Rozhodli jste se spořit na stáří a nevíte, jaké produkty lze využít? Stačí vám státní důchodový systém nebo penzijní připojištění? Chcete víc? Máte možnost! Na českém trhu se rozvíjí řada produktů přímo pro vás.

Kdo by nechtěl na stará kolena žít poklidný a spokojený život. Na českém trhu se rozvinula řada produktů, které umožňují zajistit se předem alespoň po stránce finanční. Vedle státního důchodového systému je možno využít služeb penzijních fondů, ale jsou i další produkty, které slouží jako doplňkový způsob spoření na stáří. Jedná se zejména o kapitálové životní pojištění a celou řadu bankovních produktů, jako jsou termínované vklady, spořící účty, vkladní knížky, depozitní certifikáty. Lze využít i produktů kapitálového trhu, například dluhopisů, akcií či podílových listů. Jaké jsou výhody a nevýhody jednotlivých způsobů spoření na stáří?

Státní systém penzijního zabezpečení nám zajišťuje základní pojištění „pro případ stáří“. Je založen na principu solidarity, tj. že mladší generace platí pojistné na důchody svých rodičů a prarodičů. Jistě by bylo možné se na něj spoléhat, avšak současný systém nemá příliš velkou šanci na přežití. To je dáno několika faktory, z nichž nejdůležitějším je stárnutí populace. Stále více lidí se dožívá vysokého věku (mimo jiné i díky rozvoji medicíny), což spolu s nízkou porodností vede k vyšším nárokům na výplaty důchodů oproti době vzniku tohoto penzijního systému. Proto nelze nikomu doporučit spoléhat se pouze na státní penzi, zejména při liknavosti politiků k důchodové reformě.

Čtěte na Měšec.cz

Leave a Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..