Jaromír Mašek: Realitní trh je v podobné kondici jako v roce 2007

„Současná situace je hodně podobná roku 2007, kdy ceny nemovitostí stoupaly a klienti kupovali prakticky všechno,“ říká Jaromír Mašek, ředitel společnosti Fincentrum Reality. A jak se bude realitní trh vyvíjet v roce 2017?

Klesá dostupnost bydlení podle ukazatele ceny nemovitostí k příjmům domácností. Projevuje se to již na realitním trhu?

Tuto obavu zatím nejsme schopni potvrdit. Neregistrujeme snížený zájem klientů o bydlení, ani zhoršenou dostupnost bydlení. Lidé stále na hypotéky dosahují a nemovitosti kupují podle svých představ.

Poslední realitní krize proběhla v letech 2008 a 2009. Od té doby ceny nemovitostí rostou a realitní trh oživuje. Neblížíme se k další realitní bublině?

Současná situace je hodně podobná roku 2007, kdy ceny nemovitostí stoupaly a klienti kupovali prakticky všechno, i když měli pocit, že by měli zaplatit o dost méně. Přesto nemovitost koupili, protože předpokládali, že ceny ještě porostou. Situace je podobná i v tom, že nemovitosti kupují i lidé, kteří na ně ve skutečnosti nemají. To se v budoucnosti může promítnout např. do jejich schopnosti splácet hypotéku.

Nemyslím si ale, že bychom se v příštím roce dostali do ekonomické recese. Při krizi v roce 2008 se jednalo o globální problém. Současné realitní trendy jsou ovlivněny trendy při poskytování hypotečních úvěrů v České republice.

Čtěte na Hypoindex.cz

Napsat komentář

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.