Líp ještě nebylo

Daří se nám nejlépe v historii. Nezaměstnanost je zanedbatelná, mzdy stoupají, inflace se zdá být pod kontrolou, státní rozpočet je v rekordním přebytku a hrubý domácí produkt roste. Proč se obáváme budoucnosti?

Česká ekonomika šlape jak na drátkách a projevuje se to pozitivně i na příjmech domácností. Nezaměstnanost v Česku je nejnižší z celé Evropské unie a v listopadu dosáhla 3,7 %. Zároveň rostly průměrné mzdy, které reálně stouply ve 3. čtvrtletí 2016 o 4 % na 27 220 Kč. S tím rostou i úspory domácností. V bankách měly domácnosti koncem listopadu 2 169 369,4 mil. Kč (téměř 2,2 bil. Kč), tedy meziročně o 8,58 % více. Přitom Česká národní banka (ČNB) bojovala s deflací a inflace byla v průběhu celého roku minimální.

České domácnosti podle ekonomických údajů nemají nejmenší důvod ke stížnostem. Samozřejmě, nedaří se všem stejně, vždy se najdou lidé a rodiny, které nezažívají nejpříznivější okamžiky svého života, přestože většině a v průměru se daří. Lidé hlasující v anketě na Investujeme.cz ovšem z 90 % očekávají, že letošní rok bude horší než loňský. Je k tomu důvod?

Čtěte na Investujeme.cz

Napsat komentář

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.