Marta Gellová byla zvolena zástupcem generálního sekretáře evropské asociace finančně poradenských asociací FECIF. „Znamená to spoustu výhod pro AFIZ a jeho členy,“ říká Marta Gellová v rozhovoru.
Byla jste zvolena zástupcem generálního sekretáře FECIFu. Co to pro vás a pro AFIZ znamená?
K této změně došlo na valné hromadě v dubnu v Madridu. Od vzniku FECIF v roce 1999 byl generálním sekretářem pan Derudder. Pan Derudder byl valnou hromadou zvolen do pozice předsedy představenstva FECIFu. Pozici generálního sekretáře získal kolega z Belgie, Daniel Nicolaes, který má výhodu v tom, že jeho asociace sídlí v Bruselu a má do Evropské komise blíž než kdokoli jiný z Evropy. Nově byla vytvořena pozice zástupce generálního sekretáře, do níž valná hromada zvolila mě.
Znamená to samozřejmě spoustu povinností, ale skýtá to spoustu výhod jak pro mou osobu, tak pro AFIZ a jeho členy. Budu mít více příležitostí účastnit se různých workshopů, které organizuje jak Evropská komise, tak další evropské organizace, např. CESR. Dostanou se mi do ruky konzultační materiály a názory kolegů z FECIFu, který zastřešuje zhruba 300 tisíc finančních poradců v Evropě. Daleko lépe se pak ovlivňuje a lobbuje jak na úrovni evropských struktur, tak v rámci České republiky.
Často dochází k tomu, že se např. Ministerstvo financí, které zde tvoří zákony týkající se finančního trhu, odvolává na to, co udělá Evropská komise, a musím říci, že ne vždycky to tak je. Nechci se dotknout Ministerstva financí, nejsou to jenom oni. Leckdy se setkávám s tím, že se někdo vymlouvá na to, jak chce Evropská unie řešit daný problém nebo že Evropská komise přišla s novými směrnicemi a názory – a leckdy to bohužel není úplně pravda. Často je to používáno jako alibi, abychom tu nějakou regulaci měli. Leckdy také v rámci překladů a vysvětlení některých pojmů dochází k nepochopení nebo nepřesné interpretaci původního záměru.
Pro nás je obrovskou výhodou, že se můžeme přímo účastnit jak slyšení, tak workshopů a můžeme si pojmy vysvětlit již na evropské úrovni. Nemusíme čekat, až přijde legislativa do Česka a jak si ji vysvětlí český regulátor.
Takže hlavní výhoda je v tom, že to, co si vymyslí Evropská komise, vy si budete moci vysvětlit dříve bez názoru Ministerstva financí a budete mu naopak moci podávat rady, jak to vlastně Evropská komise myslela.
Úplně takto bych to neinterpretovala. Ale určitě to pomůže pochopit celou materii v období jejího vzniku, díky čemuž pak například naši členové budou mít více času řádně se připravit na očekávané změny.
Tím, že FECIF stejně jako AFIZ je profesní lobbyistická organizace, lze některé věci ovlivnit již v období příprav na evropské úrovni a nemusíme se pak složitě zabývat implementací do naší místní legislativy, kdy již řadu věcí není možné příliš ovlivnit. To je to důležité.
Mnohdy Česká republika vysvětluje evropské směrnice příliš ortodoxním způsobem. Výklad není nikdy jednoznačný a téměř vždy je prostor pro jednotlivé země implementovat je určitým způsobem a vyhnout se tak ortodoxně-byrokratickému způsobu implementace, který samozřejmě mnohdy není potřeba a ku prospěchu věci.
Myslím si, spíš než že bychom se hádali s ministerstvem o výkladu jednotlivých názorů, vytváří se prostor pro konstruktivní diskusi o implementaci měkčím způsobem a netrvat na tom tvrdém. Vždy je jednodušší říci, že Evropská komise to tak chce, a ono to tak nemusí vždy být.
Čtěte na Investujeme.cz