Michael Pupala: Chceme být specialistou na financování bydlení

Hypoteční trh se mění. A mění se i trh stavebního spoření. Oba mají ale jedno společné. „Trh financování bydlení je plnění snů pro koncového zákazníka. Podle jeho potřeb a možností umíme nabídnout to nejlepší ze světa stavebního spoření a hypoték,“ říká Michael Pupala, generální ředitel finanční skupiny Wüstenrot.

Stavební spoření slaví 25 let. Prošlo úspěšnými dobami i krizemi, kdy se např. snižoval státní příspěvek. Jak moc je státní podpora významná pro samotný produkt stavebního spoření?

Jednoznačně věříme myšlence stavebního spoření a věříme tomu, že princip stavebního spoření má svou životnost a ukazuje, že dlouhodobě funguje. Jsme přesvědčeni, že s tím, jak se vyvíjí úrokové sazby na trhu, tak základní princip stavebního spoření, kdy si kupujete sazbu úvěru a úvěrový příslib, se vrátí. A tento princip, pokud je dobře vysvětlený, má velkou budoucnost.

I bez státního příspěvku?

Státní podpora má jednoznačně svůj smysl. Stát tím jasně říká, že tento typ spoření a tvoření si prostředků na bydlení chce podporovat. Sledujeme, že čím nižší je státní podpora, tím klesá zájem o stavební spoření. A to není dobře. Lidé by si měli tvořit prostředky a prostor na řešení bydlení či rekonstrukce do budoucna.

Státní podpora není podle mě podpora stavebního spoření, ale je to podpora státu na podporu řešení kvality bydlení a bytové výstavby, která je alokovaná na produkt, který to přímo podporuje. A je historicky prokázané, že tento produkt funguje tímto způsobem.

Nedávno jsem na jednom odborném fóru slyšel zajímavou myšlenku a rád ji zopakuji. Dokud budeme přejíždět mezi Českem a Německem a poznáme rozdíl, kde končí Německo a začíná česká vesnice, tak stavební spoření a podpora má jednoznačně smysl., Protože je co rekonstruovat, je co zlepšovat a zkvalitňovat bydlení našim lidem. Prostor je neskutečný. Neustále máme na čem pracovat.

Čtěte na Hypoindex.cz

Napsat komentář

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.