Milan Matějíček: Lidé si nedokáží spočítat cenu půjček

Česká národní banka (ČNB) zpřísnila poskytování hypoték a dál utahuje šrouby. Přivede žadatele o úvěr do šedé ekonomiky? „Ta obava tady je,“ říká Milan Matějíček, zemský ředitel Fincentra.

Ostrava má poměrně vysokou míru nezaměstnanosti. Projevuje se toto také v tom, co lidé chtějí? Např. více pojištění pro případ nesplácení úvěru?

Nemáme pocit, že bychom více řešili těchto pojištění, nebo výrazně více spotřebitelských úvěrů a půjček v souvislosti s vyšší mírou nezaměstnanosti. Lidé se nedostanou do dluhové pasti, protože je o něco vyšší nezaměstnanost, ale spíše proto, že chybí obecná finanční gramotnost a pokora.

Je naprosto běžné, že i lidé, kteří vydělávají 25 tis. Kč a více čistého, se také dostávají do dluhových pastí, a to jen z toho důvodu, že si neuhlídají to, že brát si úvěr na dovolenou, drahý mobil, a ještě nehledět na výši úroku, není zrovna rozumné. A tyto půjčky pak sráží lidi k zemi. Myslím si, že  Ostrava a Ostravsko se v tomto směru nevymykají celostátnímu průměru.

Co lidé řeší s finančními poradci nejčastěji? Je to bydlení, nebo chtějí řešit spíše jiné oblasti financí?

Záleží na tom, v jakém stavu se klient nachází. Pokud klienta máme 2 – 3 roky pod správou, tak již má základní potřeby našim poradcem vyřešené – nastavené investice, pojištěný majetek, rizika ztráty příjmů, nemoci, úrazu, invalidity a podobně. A je tedy velmi pravděpodobné, že i případnou hypotéku bude řešit se svým poradcem.

Jestliže se jedná o nově získaného klienta, tak především řešíme, co má a co by správně měl mít. Nastavit klientovi finanční plán dle jeho finanční situace a skutečné potřeby.

Velmi často se stává, že klient chce s námi řešit bydlení. A tady záleží na tom, jakou částku potřebuje, jaké má příjmy, kolik má naspořeno z vlastních zdrojů, popř. čím může ručit. V závislosti na těchto informacích vybíráme způsob, jak nejlépe zajistit financování. Naši poradci mají k dispozici více než deset bank a stavebních spořitelen.

Čtěte na Hypoindex.cz

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..