Stavební spoření: Co přináší státní příspěvek?

Státní příspěvek stavebního spoření vyjde státní rozpočet na více než 4 mld. Kč. Co ale přinese lidem, kteří spoří se stavební spořitelnou? Vyplatí se stavební spoření na spoření využívat?

Státní příspěvek stavebního spoření prošel dvojím seškrtáním. Z původních 25 % z vložené částky do max. 18 tis. Kč (tedy až 4 500 Kč ročně) se nejprve pro nové smlouvy snížil na 15 % z maximálně 20 tis. Kč (až 3 000 Kč ročně). To vedlo k enormnímu nárůstu výdajů státního rozpočtu. A tak došlo k dalšímu škrtu na 10 % z maximálně 20 tis. Kč (až 2 000 Kč) pro všechny smlouvy a výdaje státu se snížily na polovinu.

Snížení státního příspěvku vedlo k úpadku zájmu o nové spořicí smlouvy. Není na vině pouze osekání výhod stavebního spoření, ale i souběžný pokles úrokových sazeb. Stavební spořitelny musely reagovat na tržní vývoj a úroky snížily nejčastěji na 1 % ročně. Pokud chce člověk víc, musí spořit pravidelně a bez zaváhání, navíc zpravidla déle než 6 let vázací doby. Vyplatí se tedy ještě stavební spoření?

Čtěte na Hypoindex.cz

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..