Nájemné v Evropě: Nejdražší je Paříž, Praha se drží Říma

Nájemní bydlení se v České republice netěší příliš velké popularitě. V Evropě je tomu je často jinak – ať již z finančních či jiných důvodů. Jaké je nájemné v Evropě? A jak si stojí česká města v porovnání s evropskou konkurencí?

Nájemní bydlení je v Česku vnímáno často jako poslední instance. Kdo může, co nejrychleji pořizuje vlastní byt nebo rodinný dům. V nájmu bydlí tak převážně lidé, kteří si vlastnické bydlení nemohou dovolit – a pár lidí, kteří si ho zvolili vzhledem ke svému životnímu stylu a preferencím. Není tak divu, že podíl nájemního bydlení klesá. Zatímco při sčítání lidu v roce 2001 činil podíl domácností bydlících v nájmu 30,7 %, o deset let později v roce 2011 to bylo jen 20 %. A je pravděpodobné, že příští sčítání za dva roky ukáže další posun.

V Evropě obecně je nájemní bydlení využíváno mnohem častěji. Důvodem přitom není jen obtížná dostupnost bytů s ohledem na vysoké ceny v Západní Evropě, ale i další výhody, které nájemní bydlení přináší – vyšší flexibilita, možnost bydlení i v lepší čtvrti či ve větším bytě za dostupných nákladů apod.

Čtěte na Hypoindex.cz

Napsat komentář

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.