Pavel Jirák: I penzijní spoření by mělo garantovat vklady

Jaké jsou naděje na schválení zákona o penzijním spoření? A jak by měl být zákon změněn? Připravenou reformu penzijního připojištění na penzijní spoření v rozhovoru komentuje Pavel Jirák, generální ředitel a předseda představenstva Penzijního fondu Komerční banky.

Diskutovaným tématem je připravované „snížení“ státního příspěvku na penzijní připojištění v souvislosti se zákonem o penzijním spoření.

Snížení příspěvku na penzijní připojištění… to máte těžké. Na jedné straně je vysoký deficit státního rozpočtu, takže se Ministerstvo financí brání jakýmkoli podporám, které by deficit zvyšovaly, na druhou stranu je zřejmé, že současná výše příspěvku na penzijní připojištění je nedostačující. A výše příspěvku účastníka je evidentně motivována výší státního příspěvku, který je maximální na úrovni 500 Kč. Takže snaha byla tuto hranici posunout.

Kompromis, který byl dosažený, je 700 Kč. Ovšem proto, aby se nezvyšovalo zatížení státního rozpočtu, byla ponechána výše příspěvku na stávající úrovni.

Největší kritika, která se vede vůči zvýšení hranic pro přiznání státního příspěvku na penzijní připojištění, je, že by mělo platit i pro již uzavřené smlouvy. Když se kupříkladu snižoval státní příspěvek stavebního spoření v roce 2003, fakt, že není možná obdobná retrospektiva zákona, byl hlavním argumentem, proč se státní podpora stavebního spoření snížila až pro nové smlouvy.

Nemůžu vyloučit, že toto bude podobný případ.

Čtěte na Investujeme.cz

Leave a Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..