Penzijní společnosti se zbavují státních dluhopisů

Státní dluhopisy nesou záporný výnos. Není proto divu, že se jich penzijní společnosti zbavují. U transformovaných fondů ale nemají moc možností jiných investic. Jak se to dotkne účastníků doplňkového penzijního spoření?

Výnosy státních dluhopisů České republiky se pohybují na historických minimech. Dluhopisy s kratší splatností nesou dokonce záporné výnosy. Dlouhodobé dluhopisy sice nějaký výnos přináší, ale dlouhodobě se při inflačním cíli České národní banky (ČNB) nevyplatí. Reálné zhodnocení nepřinesou. Penzijní společnosti se proto českých státních dluhopisů zbavují.

Nejvíce se výprodeje penzijních společností projevily u účastnických fondů. Zatímco koncem roku 2015 jich měly v portfoliích 54,14 %, což představovalo více než polovinu investovaných prostředků, již koncem třetího čtvrtletí 2016 čítaly státní dluhopisy jen 32,54 %, tedy necelou třetinu investovaných peněz. Transformované fondy české státní dluhopisy ve stejném období naopak dokupovaly. Z 69,12 % se jejich podíl v portfoliích zvýšil na 72,44 %.

Čtěte na Investujeme.cz

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..